Június 21. - Nyári napforduló; A csillagászati nyár kezdete
Szeptember 23. - Őszi napéjegyenléség; A csillagászati ősz kezdete
Spring countdown banner

péntek, január 16, 2009

Árpád-csúcs


A második címszó a túranapló helynév szótárában:

Árpád-csúcs

Most egyelőre közzéteszem a feltöltött képeket, hogy legyen bejegyzés mára is. Hiába, a blog szerkesztés egy időigényes folyamat. A tulajdonképpeni szöveg, a képek címe, szerzői, stb. majd a továbbiakban és sorozatosan fognak felkerülni. Végül is, mivel a hozzá kapcsolódó irodalom elég jelentős, a címszó még jó ideig szerkesztés alatt fog állni

Előzetesnek, néhány adat (mert még ez a lista sem teljes) Excelben kreált helynév szótáramból. De itt is felmerülnek még kiegészíteni valók:

Magasságára vonatkozóan megegyezhetnénk a 833 m-ben. Ugyanis, különböző kalauzokban, írásokban, eltérő adatokat találunk, de statisztikailag, ez a magasság fordul elő leggyakrabban:
834 m [KK 1902, 70], 833 m [KA 1925, 65], 833 m [OF 1933, 73], 830 m [FS 1941, 23], 833 m [TJ 1943, 144], 833 m [AF 2001, 72], 833m [TEÁ 2009]

Térképeken is:
Árpád-csúcs 834 m (messzelátó torony)[T-EGy 1906], 833 Peana (Árpád csúcs)[T-OF 1933], Árpád tető 833 [T-RH 1942], Peana 832 Árpád-csúcs [T-KKEF 2000]
Az internetes műholdfelvételen (wikimapia) 832 m (itt) Szükségeltetne egy GPS ellenőrzés, de talán az sem egészen pontos.

Szóval, mondanám 833 m, de a bemutatás alján, a képeken látható, hogy az "új honfoglalás" során letaroltak belőle egy méternyit, úgyhogy, most, mindenképpen alacsonyabb.

Nevének, ezekkel a leírt változataival találkozhatunk:

Árpád-csúcs, Árpád csúcs, Árpádcsúcs, Árpád tető, Peána, Pejána,
(Peana, Vf. Peana)
...egészen az Árpád (Peána)-csúcsig [E 1899, 39], ...az Árpád csúcsra(Peána). [Egg 1910, 29], ... A Bükkfa-kút után, az Árpád csúcs (Peana) 833 m magas, meglehetősen fás csúcsára kapaszkodunk fel. [OF 1933, 83, 84, 85], Árpádcsúcs [FS 1941, 23], Árpád csúcs [TJ 1943, 144], Pejána [XJ 1962, 158], Árpád-csúcs [KKEF 2000], Árpád csúcs (Vf. Peana) [AF 2001, 12, 72, 118] Árpád csúcs alatt [TSzP 2008], Mentsük meg az Árpád-csúcsot [TEÁ 2009].
Eredeti neve, a román, Peana. Az Árpád-csúcs, akárcsak a Majláth-kút újabb elnevezéseket, Merza Gyula javasolta őket, a Milleniumi ünnepségek alkalmával. Mindkettő maradandóan meghonosodott a kolozsvári magyar turistatársadalomban.
Mint Kolozsvár környékének legmagasabb pontja, igen régi kirándulóhely. Az EKE műszaki bizottsága által, 1899 július 29-én színjelezett első turistaösvény a Bükkben (egyben Kolozsváron), ide vezetett. Az EKE egyik jelentős turistaalkotása, az itteni 15 m magas kilátótorony volt, melynek avatására 1905. május 21-én került sor az Árpád-csúcson. A kilátótorony, az első világháborúban elpusztult.
Később, a népi demokrácia éveiben is épült egy, valószínűleg katonai célokat szolgáló, messziről látható magasságjelző faépítmény, akárcsak a Bükk más csúcsain is (Dumbráva, Plecska). Ezek a 80-as évek elejére elkorhadtak.

***
Az Árpád-csúcs végnapjainak krónikája
2006 nyárutó - 2009 eleje

Itt pedig következik néhány kép a csúcsról és közvetlen környékéről, időrendi sorrendben. Régebbi felvételem nincs, sajnos 2005-ben kiégett a számítógépem, de ezek is illusztrálják a változásokat, amik úgy 2006-ban kezdődtek. Az első négy kép, a 2006-os, III. Hunyadi Mátyás teljesítménytúrán készült, melynek egyik ellenőrző pontja éppen az Árpád-csúcsnál volt.
Mint láthatjuk, ekkor a magassági pont még az erdőben van, kis, három oldalról zárt tisztáson. A földön avar, erdei aljnövényzettel.
A nyíl irányába, a csúcsot jelző kő. A jelzőoszlop, az EKE 2004 -es útjelző akciója keretében lett állítva, mikor az EKÉ-sek, mintegy 100 km-nyi jelzett utat újítottak fel a Bükkben, Bagaméri Tibor vezetésével. Mint látjuk, az egész terep egy szinten van.
A fák még egészen közel vannak a magassági ponthoz. Az alant levő képen a még érintetlen gyep húzódik, egészen a csúcsig.

Az alábbi kép a 2007 ebruár 18., vasárnapi EKE Karbantartó túrán készült. A túrát Székely Lavotta kellett volna vezesse, de mivel nemrég ficamodott ki a térde, ezt nem tudta. Végül én vezettem, kiírás szerint, Monostori v.á. - Bivalyos - Árpád-csúcs - Csillagvizsgáló , mintegy 23 km -es útvonalon.


Maga, a magassági pont, még az árkon túl van erdő által kerítve. Ha kinagyítjuk a képet (rákattintással), látszik a köre festett kék kereszt felső csücske.
Ez az árok egy háborús lövészárok maradványa, vagy az újgazda és az erdő határát jelölné? - amin az Árpád-csúcs túl esik? Ugyanis az árok, a tisztáson kívül, jobbra és balra, folytatódik az erdő szélén (lásd a műholdas felvételen is, itt). A festett fák kivágásra vannak előkészítve, mely folyamat röviddel ezek után be is indul. Kiss Jani március 27-i képén, láthatjuk is:

Kiss Jani képe
Az előző képen, a kis tisztás sarkánál még álló fa, mostanra már ki van vágva, nemsokára a többi festett kérgű is követni fogja. A csúcsot jelző kő, ami még egyelőre az árkon túl van, egy éven belül ki fog kerülni az erdőből, a határt jelző (?) árok is el fog tűnni.

Határmódosítás van készülőben a "birtok" növelése érdekében?

A további változásokat, Cser Ági képeiből tudjuk meg. A következő négy kép, néhány hónappal később készült, 2007 szeptember 16-án, egy Szőcs János által vezetett, Árpád-csúcs, Hunyadi Mátyás (EKE), jelvényszerző túrán.
Cser Ági felvétele
A legelőről is tűnnek el a fák. Erre is volt festve egy kék kereszt jelzés
(- kéne maradjon - lásd a Pál Gyöngyi képét)
Cser Ági felvétele

Akkoriba még tapodhattuk a csúcsot (833 m), elvégre, minden turistának egyik célja, hogy csúcsokra feljusson és erről emléket - dokumentumot - készítsen. De a kő mellől, már eltűnt egy réteg föld. A piros ráfestés, egy az évben, nyáron rendezett kerékpáros-maraton révén jött létre.

Cser Ági felvétele
Akkoriban még kiülhettünk a rétre, elmerengeni a táj szépségén...
Cser Ági felvétele

...vagy pihenni, sütkérezni lehetett itt. De már csak az erdő szélén, mert a háttérben, már le van tarolva a tisztás!
Hasonló a helyzet a 2007 szept. 29-i, szintén Hunyadi Mátyás jelvényszerző túrán, ezúttal Szabó István (Tubi) vezetésével. Ezen már én is részt vettem, mellékelem három képemet:
A következő két kép a IV. Hunyadi Mátyás (egyelőre az utolsó) teljesítménytúrán készült. De egyhamar, itt nemigen lesz ellenőrző pont.
Ködös idő volt:

A lehullott falevelek nem takarhatják teljesen, a legyalult csúcsot. Ehhez már messze vannak a fák.

A 2007-es évben, még utoljára, az október 20-i Szőcs Miklós által vezetett túrán voltam. A csoportképet már úgy is készítettük, hogy lehet, jövőben már nem állhatunk itt. Sajnos, előrelátásunk bevált.

Pál Gyöngyitől (Pityu képe)


Ez volt az utolsó kirándulásom az Árpád-csúcsra, hogy még nem állta kerítés az utamat. A kirándulás többi képét az alábbi vetítésen meg lehet tekinteni. Tulajdonképpen a Feleki (Mikes)- gerinc -Árpádcsúcs - azután a kék sávon hazatérő útról van szó:

2008 elején még lehetett jönni ide. Andersen februári és Hám Péter márciusi kirándulásai is ezt tanúsítják. Utóbbi képei közül, például, a 63-66 -oson, az a bizonyos erdőhatár-árok is nagyon szépen látszik. Még május elsején is készült itt egy, a Cser Ágiéhoz hasonló, elmélázó kép, Kiss Tibor képe. De nyárára már a csúcsot elkerítették az erdőtől. Június 20-án, a a dr. Páter Béla megemlékezés keretében rendezett EKE túrán láttuk ugyan a távolból, hogy ott valami kecske nyáj rohangász, még hallottam mendemondákat, hogy vadállatok lakoznának ott, de mégis...
Itt Kiss Jani hat képe következik, 2008 július 20-án készítette őket:

No comment
Van itt pénz. Egy magas kőkerítésre is kifutja, amin már át se tudjunk nézni.
Valamint az Árpád csúcs "gazdaságos" felhasználásáról. Például....
...kikészítése...
....vagy...
...tenyészet, no meg...
Kiegészítésképpen, hogy az állatsereglet teljes legyen, beszúrok egy később kapott képet is. 2008 július 21-én készült

Lőrinczi István képe

a sorozathoz tartozik a négy utolsó kép is. Megtalálhatók a 2009 jan. 3-i kirándulásról szóló bejegyzésnél is, ...de, valahogy hozzá tartoznak ehhez a krónikához is.





aláírás: Tóthpál

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése